Partnerzy strategiczni
Rybnik Teatr Ziemi Rybnickiej
Organizatorzy
MT JFF
Sponsor główny
inżbud Taaka Ryba Intercor

Aktualności

23
sty
2019
Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2019

Śląskie środowisko żeglarskie ponownie będzie mogło przyznać nagrody i wyróżnić osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali poznamy zdobywców Carbonów. Zgłoszenia kandydatów do 17 lutego !

Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich na Śląsku, kształtowanie i rozwijanie świadomości żeglarskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie organizacji wydarzeń i wychowania wodnego dzieci i młodzieży. Kategorii, w których Kapituła może przyznać nagrody jest sześć.

Żeglarz roku
Wydarzenie/regaty roku
Trener roku
Rejs/wyprawa roku
Nadzieja Roku (młodzieżowa)
Nagroda specjalna (otwarta formuła)

Wybór zwycięzców poprzedzi zgłaszanie kandydatów i wyłonienie nominowanych. Kandydatów zgłaszać może każdy poprzez wysłanie formularza mailem lub pocztą. Termin zgłoszeń upływa 17 lutego. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 29 marca 2019 roku podczas kolejnej edycji Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Rybniku.

Nad całością czuwać będzie Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich w składzie:

Przewodniczący Kapituły: Kpt. Janusz Koper – Wiceprezydent Rybnika

Marian Krupa – trener, Prezes Śląskiego OZŻ

Szymon Kuczyński – wybitny żeglarz, podróżnik

„Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony wręczymy już po raz drugi. Zeszłoroczna pierwsza edycja spotkała się z bardzo dobrym i ciepłym przyjęciem. Carbony wypełniają brakujący element promocji i wsparcia dla środowiska żeglarskiego w regionie. Carbon to węgiel, czyli surowiec nierozerwalnie związany ze Śląskiem. Ale to też materiał z którego buduje się jachty, żagle czy osprzęt do jachtów. To synonim nowoczesnej technologii w żeglarstwie. Mamy nadzieję, że nazwa przyjmie się w środowisku a ranga nagrody będzie rosła z roku na rok.” – wyjaśniają organizatorzy.

 

26
mar
2018
Carbony - Śląskie Nagrody Żeglarskie rozdane!

W piątek 23 marca późnym wieczorem podczas Gali Żeglarskiej po raz pierwszy zostały przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie – Carbony. Gala odbyła się podczas Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Nagrody zostały przyznane przez Kapitułę z pośród nadesłanych zgłoszeń. Laureatów nagrodzono w 6 kategoriach:

 

Laureaci Śląskich Nagród Żeglarskich Carbony 2018:

 

Trener Roku:

Jacek Błaszczyk – TS Kuźnia Rybnik -  trener klasy Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard, którego zawodnicy zdobyli łącznie 6 nominacji do Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów, dwa srebrne i jeden brązowy medal Mistrzostw Polski, dwa pierwsze, dwa drugie i jedno trzecie miejsce w Pucharze Polski.

 

Nadzieja Roku:

Katarzyna Harc – TS Kuźnia Rybnik - wicemistrzyni Polski juniorów i seniorów w sprincie Laser Radial, 1 miejsce w Pucharze Polski  Juniorów i 2 miejsce w Pucharze Polski Seniorów.

 

Wydarzenie Roku:

JachtFilm Festiwal Rybnik 2017 – za reaktywację Festiwalu na Śląsku, za kompleksowa promocję żeglarstwa, rozszerzony program atrakcji, dedykowany program dla dzieci i rekordową frekwencję. Nagrodę odebrali organizatorzy Andrzej Minkiewicz, Janusz Zbierajewski, Wojciech Sałata, Maciej Muras, Zbigniew Bogacki i Maciej Cylupa.

 

Rejs Roku:

Arktyka 2017 Śladem Ginących Lodowców – za wieloetapowy rejs na dwóch jachtach po akwenach arktycznych, w którym na 29 etapach wzięło udział 266 żeglarzy a w okresie ponad 5 miesięcy przepłynięto łącznie ponad 14tyś Mil Morskich. Nagrodę odebrali kapitanowie rejsu Henryk Wachowiak,  Zbyszek Marek i Mariusz Noworol z Fundacji 4 Kontynenty

 

Żeglarz Roku:

Wiktor Kobryń - AWF Katowice – za zdobycie w swoim debiutanckim sezonie Mistrzostwa Polski i Pucharu Polski w klasie Omega

 

Nagroda Specjalna:

Kpt. Jerzy Radomski – w latach 1978-2010 na pokładzie jachtu "Czarny Diament" przebył ponad 240 tys. Mm, co jest odpowiednikiem jedenastokrotnego okrążenia obwodu Ziemi lub siedmiokrotnego okrążenia globu drogą morską. Podczas trwającego 32 lata - najdłuższego rejsu w historii polskiego żeglarstwa - odwiedził 82 państwa oraz 449 portów.

 

Piątkowa gala odbyła się podczas Śląskiego Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Była to doskonała okazja do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród ponad 500 przybyłych gości znaleźli się sympatycy żeglarstwa, zawodnicy, trenerzy, członkowie klubów, przedstawiciele biznesu oraz Władze Miasta i samorządowcy.

 

Nad całością Śląskich Nagród Żeglarskich czuwa Kapituła w składzie:

Przewodniczący Kapituły: Kpt. Janusz Koper – Wiceprezydent Rybnika

Kpt. Joanna Pajkowska – wybitna samotnicza żeglarka oceaniczna

Mateusz Kusznierewicz – wybitny żeglarz, mistrz olimpijski, Wiceprezes PZŻ

Marian Krupa – Prezes Śląskiego OZŻ, trener i sędzia żeglarski

 

„Gratuluje wszystkim laureatom i dziękuję kapitule za owocną pracę. Otrzymaliśmy łącznie blisko 40 zgłoszeń, więc wybór był trudny. – ocenia Kpt. Janusz Koper – Cieszę się, że pierwsza edycja zakończyła się z powodzeniem, cieszę się że odbyła się w Rybniku, w mieście które promuje sporty wodne i mam nadzieję, że Carbony staną się stałym wydarzeniem w żeglarskim świecie.”

 

Organizatorami wydarzenia byli MT Partners, Fundacja PGE Energa Ciepła i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.

19
mar
2018
Znamy nominowanych do Carbonów 2018!

Kapituła Śląskich Nagród Żeglarskich ogłosiła nominowanych w sześciu kategoriach. Nagrody zostaną wręczone podczas Gali Carbonów, która odbędzie się w piątek, 23 marca wieczorem, podczas Festiwalu JachtFilm w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.


Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich na Śląsku, kształtowanie i rozwijanie świadomości żeglarskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie organizacji wydarzeń i wychowania wodnego dzieci i młodzieży.

Oto nominowani w poszczególnych kategoriach.

Kategoria I - Wyprawa/Rejs roku:

Odra dla Zuchwałych - Śląski Yacht Club przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Arktyka 2017 Śladami Ginących Lodowców -  Fundacja 4  Kontynenty

Wodniackie wakacje - 6 Harcerska Drużyna Żeglarska Rybnik, ZHP Chorągiew Śląska, Hufiec Ziemi Rybnickiej.


Kategoria II - Żeglarz Roku:

Szymon Szymik – Bielsko Biała

Wiktor Kobryń - AWF Katowice,

Mariusz Noworól - Yacht Club OPTY


Kategoria III - Regaty/ Wydarzenie Roku:

Mistrzostwa Polski w Match Racingu, Rybnik Match Race 2017

Rybnickie Regaty Żeglarskie 2017

Śląski Festiwal Filmów Żeglarskich - JachtFilm 2017


Kategoria IV - Trener Roku:

Jacek Błaszczyk - Sekcja żeglarska TS Kuźnia,

Kamil Stęplowski - KW LOK GARLAND Gliwice,


Kategoria V - Nadzieja Roku:

Michał Wądek - KW LOK GARLAND Gliwice

Katarzyna Harc - Sekcja żeglarska TS Kuźnia Rybnik,

Kacper Błaszczyk - Sekcja żeglarska TS Kuźnia Rybnik,


Kategoria VI - Nagroda Specjalna:

Kpt. Jerzy Radomski, Jastrzębie Zdrój

Jerzy Matyja, Rybnik

MT Partners, Gliwice

„Bardzo cieszymy się, że mimo pierwszej edycji Carbonów, otrzymaliśmy sporo, bo ok. 40 zgłoszeń. Tak duża liczba świadczy o tym, że takie nagrody są potrzebne i wierzę, że na stałe wpiszą się do kalendarza śląskich wydarzeń żeglarskich” – podsumowuje kpt Janusz Koper, przewodniczący Kapituły – „Wybór nominacji nie był łatwy, dlatego dziękuję bardzo szacownym członkom Kapituły za pracę i merytoryczny wkład w tegoroczną edycję Carbonów. Do zobaczenia na Gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej już niebawem.”

Nad całością Śląskich Nagród Żeglarskich czuwa Kapituła w składzie:

Przewodniczący Kapituły:

Kpt. Janusz Koper – Wiceprezydent Rybnika

Kpt. Joanna Pajkowska – wybitna samotnicza żeglarka oceaniczna

Mateusz Kusznierewicz – wybitny żeglarz, mistrz olimpijski, Wiceprezes PZŻ

Marian Krupa – trener, Prezes Śląskiego OZŻ